KURUMSAL

MANİSA SALİHLİ OSB


Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DEMİR
Bölge Müdürü Çağrı DUYGU
Telefon +90 (236) 713 97 09 - 715 50 53
Eposta salihliosb@salihliosb.org.tr
Faks +90 (236) 713 97 09
Adres Salihli OSB Mahallesi Organize Sanayi Bulvarı No :1 Salihli / MANİSA - TÜRKİYE
Web https://www.salihliosb.org.tr/
Hakkında

SALİHLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

 

 

            Salihli Organize Sanayi Bölgesi Salihli’ye 17 km uzaklıkta, Ankara E-96 karayoluna cepheli bir konumdadır. Salihli Organize Sanayi Bölgesi İzmir’e 112km, Manisa ya 88km, Balıkesir’e 139km, Uşak’a 104km, İzmir Limanına 112km, İzmir Adnan Menderes Hava Limanına 125km,Ege Serbest Bölgesine 130 km. uzaklıktadır. Antalya-İstanbul ve İzmir-Ankara yollarının kesiştiği kavşak noktasındadır.

            Salihli Organize Sanayi Bölgesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının onayı ile kurulmuş olup 4562 sayılı OSB Kanununa ve ilgili yönetmeliklerde belirlenen esas ve usullere uygun olarak faaliyet göstermektedir.

            Salihli Organize Sanayi Bölgesi %50 Salihli Belediyesi, %25 Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ve  %25 Salihli Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığı ile kurulmuştur. Ortaklardan kurulu Müteşebbis Heyet, Yönetim Kurulu ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, bölgenin işlemlerini yürütmektedir.

            Organize Sanayi Bölgesi temel görevi OSB bölgesi olarak ayrılan alanın plan, proje ve tüm alt yapı işlerini tamamlayarak yatırımcıya tahsis etmektir. Yatırımcı firmanın kuracağı tesisi ile ilgili yapı inşaat ruhsatı, yapı kullanma ruhsatı, işyeri açma ve çalışma ruhsatı Bölge Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

            Tesislerin elektrik ve su abonelikleri OSB tarafından temin edilmekte ve bedelleri OSB tarafından tahsil edilmektedir. Organize Sanayi Bölgesi Altyapı bakım ve onarım işleri OSB tarafından yürütülmektedir.

            A) ALT YAPI İŞLERİ: Salihli OSB de 2002 yılında altyapı inşaatı başlamış yol, yağmur suyu, içme suyu, kanalizasyon, 2 bin metreküp hacimli su deposu, 100 metreküp hacimli terfi deposu, yol parke taş kaplama işleri 2005 yılı sonunda bitirilmiştir.

             B) ELEKTRİK İŞLERİ: 2004 yılında başlayan AG-OG elektrik dağıtım işleri 2004 yılı sonunda, Demirköprü Barajından 10.967.28 mt. 50MW güç kapasiteli bağımsız enerji nakil hattı 2005 yılı sonunda bitirilmiş ve yatırımcılara ucuz ve temiz enerji imkânı sunulmuştur.

 

            Kesin tahsis alanı tüm alanın %100’ünü oluşturmaktadır. Salihli OSB’de üretim yapan fabrikalar, ürünlerini başta AB ülkeleri, ABD, Avustralya, Mısır, Türk Cumhuriyetleri, Malezya ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihracat yapmaktadır. OSB’de ihracat 180 milyon TL’ye, ithalat 30 milyon TL’ye  ulaşmıştır. 

            Organize Sanayi Bölgemizde gıda  ve gıda yan sanayi olarak faaliyet gösteren firmalarımız; konserve, gıda, alkol, süt ve süt ürünleri, evcil hayvan yemleri ve yem katkı maddeleri, yaş meyve-sebze işleme, kuru domates- biber, salamura zeytin, turşu, unlu kaplama malzemeleri, tahin helva gibi ürünlerin üretimi yapılmaktadır Tarım dışında faaliyet gösteren fabrikalarımızda ise bağlantı elemanları (vida, cıvata, somun), plastik ve ambalaj, hafif yapı elemanları, bebe gereçleri ve ortopedik gereçler imal edilmektedir.

            Salihli Organize Sanayi Bölgesindeki firmalarda 1500 ile 3000 kişiye iş imkânı sağlanmaktadır.