KURUMSAL

İZMİR BUCA EGE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ


Yönetim Kurulu Başkanı Toygar NARBAY
Bölge Müdürü Timuçin ÖNER
Telefon 0232 440 57 27
Eposta idariisler@begos.org.tr
Faks 0232 440 21 65
Adres Adatepe Mah. 2/20 Sk. No.22 Buca - IZMIR
Web http://www.begos.org.tr
Hakkında

Bölgemiz Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve Buca Belediyesinin katkılarıyla 1996 yılında İzmir ili Buca İlçesi Tınaztepe mevkiinde Ege Giyim Sanayicileri Arsa Yapı Kooperatifi olarak kurulmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planlarında sanayi alanı olarak belirlenen şu anki sınırlarımız, Bölgemiz tarafından Büyükşehir Belediyesine, arsaların bedellerini ödeyerek satın alınmış, İmar planlarında yapılan düzenlemeler ile Parseller üyelere tahsis edilmiştir.

Bölgemiz 08.02.2002 tarihinde; Ege Giyim Sanayicileri Derneğinin % 80, İl Özel İdaresinin % 10 ve Buca Belediyesinin % 5 katılımcı ortak olmaları, Valilik oluru ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının onayı ile tüzel kişiliğini kazanarak, 198 sicil numarası ile Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi hüviyetini kazanmıştır.

Hazır giyim Konfeksiyon ürünleri ve bu sektöre hizmet veren alt sektörleri içinde barındıran Bölgemiz, Türkiye’de Hazır Giyim İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmasıyla bir ilkede imza atmıştır. Hazır giyim sektörü dışında farklı sektör gruplarının da Bölgemize yatırım yapabilmeleri için idari engelleri kaldırmak adına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yaptığımız başvurumuz olumlu karşılanmış, tüzel kişiliğimizde yapacağımız bu köklü değişim ile ilgili idari işlemlerimiz sonuçlandırılmak üzeredir.

Yatırım yapmak isteyen üyelerin, 5 kata ulaşan yapılaşma imkanı ,Buca ilçe merkezine yakınlığı, Aydın İzmir otobanına 2 km, Havaalanı ve İzmir limanına ise 10 km uzaklıkta olması, firmaların lojistik kabiliyetlerini artırmakta olup, hemen komşusu olan 1000 dairelik TOKİ konutlarının hizmete açılması ile iş gücüne kolayca ulaşılabilmesine olanak sağlamış, yatırımların önü açılmıştır.

Bölgemiz 3 bölüm, 53.3 hektar toplam alana kurulmuş olup, bu alanın 24.09 hektarı, 133 adet sanayi parselinden oluşturmaktadır. Halihazırda 90 üyemiz fabrika binası yatırımına başlamış, 64 adeti binalarını tamamlamış ve üretime geçmişlerdir. 23 adet fabrika binası inşaat halinde olup, 8 adet yeni ruhsat başvurusu ve yeni proje hazırlıkları dahilinde 2014 yılının 2.yarısı toplam fabrika yatırımının 100 adeti geçecek olması, 5000 kişiye varan çalışanı ile Bölgemizi İzmir İlinin en hızlı büyüyen OSB si haline getirerek, her geçen gün yeni iş olanaklarını oluşturmakta, büyümekte ve gelişmektedir.

Buca Ege Giyim Organize Sanayi 3.Bölgesinde 2006 yılının temmuz ayında başlayan 1000 m2 kullanım alanına sahip Bölge Müdürlüğü idari bina inşaatı 2007 yılının Aralık ayında tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.

İdari bina içerisinde konferans salonu, toplantı odaları, kurs salonları ve üyelerimizin kullanabileceği çok amaçlı salonumuz mevcut olup, 2011 yılı sonu itibari ile açılan ve  Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların ilgili Kanun ve Yönetmelikler gereği işyeri hekimliği ve iş güvenliği hizmetlerini, tek bir merkezden daha rahat ve ekonomik bir şekilde yararlanabilmeleri adına, özel bir OSGB firmasına Bölge müdürlüğümüz hizmet binasında yer tahsis edilerek, İş Sağlığı ve Güvenliği merkezi kurulmuştur. Bu merkez ile üyelerimize, Doktor ve Hemşire kadrosu ile hizmet vermektedir.

OSB dağıtım lisansına sahip Organize Sanayi Bölgemiz, hiçbir kuruma bağlı kalmadan, Bölge içerisinde tamamı 9 adet tüm altyapısı tamamlanmış durumda bulunan trafo binaları ile enerji sağlamakta ve buna bağlı hizmetler vermektedir. Bölgemiz sınırları içerisinde bulunan yolların %90ı, su, kanalizasyon, elektrik ve Telekom hatları ile birlikte tamamlamış olup, fabrika inşaatına başlamak isteyen yatırımcı üyeler için engeller büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

Tamamlanan fiber optik altyapısı ile iletişim daha kolay ve rahat bir hale gelmiştir. Bölgemiz güvenlik hizmetleri ile işletmelerin emniyeti sağlanmış oluşan ihtiyaçlara göre emniyet tedbirleri artırılmıştır. Bölge Müdürlüğümüz Bünyesine istihdam edilen yeni teknik ve idari kadro ile üyelerimizin ihtiyaçlarına hızlı ve kolay cevap verebilme imkanı artmış, yatırımlar için çalışmalar daha işlevsel bir hale gelmiştir. 

Bölge Giriş kemerleri ve elektronik kapılar elektrik ana ring hatlarının tamamlanması, Bölge sınırlarının çit ile çevrilmesi, Park ve Yeşil alanlar ile ağaçlandırma çalışmalarının devamı, Bölge Aydınlatma Çalışmaları, yol çalışmaları ve doğalgaz altyapısı gibi birçok teknik ve idari yatırım hayata geçirilmiştir.