KURUMSAL

BANDIRMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ


Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin YAKAR
Bölge Müdürü Doğan BOZTEPE
Telefon 0266 781 11 00
Eposta bilgi@banosb.org
Faks 0266 781 11 01
Adres Bandırma Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Bandırma-Gönen Karayolu Buğdaylı Köyü, Taştepe Mevkii, GÖNEN
Web http://www.banosb.org
Hakkında

andırma OSB 1997 yılında 150 hektar üzerinde kurulmuştur. Özellikle son yıllarda uygun coğrafi konumu, özelleşen ve her türlü konteynır hizmetinin verildiği limanı, demiryolu bağlantısı gibi lojistik avantajlarının yanı sıra Bandırma OSB’deki uygun arsa fiyatları sayesinde, Bandırma yatırımcılar için her zaman önemli bir seçenek olmuştur. Bölgemize olan yoğun arsa talebi sonucunda mevcut 52 parselin tamamı tahsis edilmiş ve 35 firma üretim, 15 firma inşaat, 2 firma ise proje aşamasındadır. Firmaların tamamının üretime geçmesiyle birlikte istihdam 3000 ‘i aşacaktır.

35 fabrikanın üretimde olması nedeniyle OSB Uygulama Yönetmeliği 18. Maddesi gereği 8.Eylül 2015 günü yapılan seçimlerle OSB’de Genel Kurul sistemine geçilmiş ve tamamı katılımcılardan oluşan yeni Yönetim Kurulumuz görevine başlamıştır.

Mevcut teşvik sisteminde Bandırma OSB’nin 4. Bölge teşvik kademesinde yer alması Bandırma OSB’ye önemli bir yatırım avantajı daha sağlamıştır. Bursa ve İstanbul’da sanayi parsel fiyatlarının çok yüksek olması özellikle büyük parsel bulmayı çok zorlaştırmıştır.

Bütün bu gelişmeler üzerine yapılan çalışmalar sonucunda, 205 hektarlık yeni bir alan 2.etap genişleme alanı olarak OSB’ye tahsis edilmiştir. Bu alanda imar çalışmaları çok kısa süre içinde başlanacaktır.

Sanayici için en önemli maliyetlerden biri olan, enerji maliyetlerinin düşürülmesi için, Enerji nakil hatlarımız TEDAŞ’tan geri alınarak elektrikte %25’e varan oranlarda bir indirim sağlanmıştır.

Diğer bir önemli enerji maliyeti olan doğalgazın bölgemize getirilmesi çalışmaları 2014 yılı Eylül ayında sonuçlanmış ve firmalarımıza gaz verilmeye başlanmıştır.

Anadolu’nun çeşitli merkezlerinde ihracat için toplanan malların Bandırma Limanı üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması amacıyla faaliyete geçen Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu (BALO) A.Ş ’ne ortak olunmuştur. Bu kapsamda hedefimiz Bandırma OSB’yi demiryolu ile Bandırma Limanına bağlayarak katılımcılarımıza önemli bir lojistik güç daha sağlanmasıdır.

Çalışmalarımızı, Bandırma ve çevresine yoğunlaşan sanayi yatırımlarının, planlı ve organize olarak hayata geçirilmesi için üstümüze düşen sorumluluğun bilinciyle sürdürmekteyiz.