KURUMSAL

KOCAELİ GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ


Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koray KANTARCI
Bölge Müdürü Murat ÜSTÜNTÜRK
Telefon 0262 751 10 33
Eposta geposb@geposb.com.tr
Faks 0262 751 10 37
Adres İnönü Mahallesi Gebze Plastikçiler OSB Mah. Atatürk Bulvarı No: 1 41400 Gebze, KOCAELİ
Web http://www.geposb.com.tr
Hakkında
Dünya ve Türk Sanayisinin en önemli merkezlerinden biri olan KOCAELİ/Gebze ilçesinde, Ülke Ekonomisini destekleyecek sanayi yatırımlarının da bulunması kaçınılmaz bir gerekliliktir.
 
Örnek sanayi tesisleri ile Tarihi, doğal güzellikleri, denizi ve güneşi ile bir tabiat harikası olan ilimizin ihtiyaçları dikkate alınarak, çevre kirliliğine neden olmayacak sanayi türleri özenle seçilmekte, kuruluş ve işletme aşamalarında kontrol altında bulundurulacak bu sanayi yatırımlarını bir araya toplayıp, düşük maliyetli ve her türlü altyapısı hazırlanmış sanayi parsellerini üretmek, tahsis etmek ve gelişmelerini sağlamak amaçlanmıştır. 
 
Gebze plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi; İnsan ve çevre ilişkilerine önem veren, çevre kirlenmesine karşı duyarlı bîr düşünce ışığında, Bölge ve Ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmekte olan büyük bir projedir.
 
Tarıma ve turizme uygun olmayan arazilerde Sanayi için gerekli her türlü alt yapı, çalışanlar için gerekli sosyal aktivite alan ve tesislerinin hazırlanması ile tüm dönemlerde, hizmetin devamlılığının sağlanması, projenin kapsamı içerisindedir. 
 
2. GEPOSB KURULUŞU VE KISA TARİHÇESİ
Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi (GEPOSB) öncelikle Plastik sektöründe faaliyet gösteren 115 sanayicinin bir araya gelerek oluşturdukları güç birliği sayesinde kurulmuştur. 
 
Ocak 1990 tarihinde Plastik Sanayicileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifinin kurulmasıyla GEPOSB’ un temelleri atılmıştır. Plastik Sanayicileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifince 1992 yılında Gebze'deki 120 hektarlık arazinin tamamının satın alınıp öncelikle imar planı çalışmaları tamamlanmış, 1994 yılında altyapı ve üstyapı yatırımlarına başlanmıştır. Gelişme süreci içerisinde Organize Sanayi Bölgesi statüsüne dönüşmenin çok yönlü yararları benimsenerek 14.03.1998 tarihli Genel Kurul’da alınan kararla gerekli girişimler başlatılmış ve bu talebimiz aynı yıl Resmi Gazetede yayınlanıp kesinleşmiştir. Ocak 2001'de 44 sicil numarasıyla Karma OSB tüzel kişiliği kazanılmıştır. 
 
GEPOSB’ un Gebze’ de kurulmasında denizyolu, karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşımına yakın olması, yetişmiş insan gücünün rahatlıkla bulunabilmesi, hammadde ve yedek parçaya kolay ulaşım gibi nedenlerden dolayı Gebze tercih edilmiştir.