KURUMSAL

OSBDER 20. Bölge Müdürleri Toplantısı 11-12 Kasım 2016 tarihlerinde Aydın/Kuşadası'nda gerçekleşti.

OSBDER 20. Bölge Müdürleri Toplantısı 11-12 Kasım 2016 tarihlerinde Aydın/Kuşadası'nda gerçekleşti.

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği’nin düzenlediği 20. Bölge Müdürleri Toplantısı Kuşadası’nda yapıldı.

 

  1. Toplantının açılış konuşmasını Bölge Müdürleri Kurulu Başkanı Dudullu OSB Bölge Müdürü Murat Fırat ve ev sahibi OSB’ler adına Ortaklar OSB Müdürü Semiha Özgen yaptı. Daha sonra Bölge Müdürleri Kurulu Başkan seçimi yapıldı. Bölge Müdürleri Kurulu Başkanı Anadolu OSB Bölge Müdürü İhsan Gökçınar, Başkan Yardımcısı Aydın Astim OSB Bölge Müdürü Erdem Bilgili oy birliği ile seçildi.
  2. Toplantı Av.Zeki Demir’in OSB’lerde Yöneticileri ve tüm Çalışanlarının, Kurum çatısı altında karşılaşabileceği her türlü sorunla ilgili olarak alınabilecek önlemler hakkında yaptığı sunumla devam etti. Demir sunumunda, OSB’de meydana gelen ve Ceza Hukukunu ilgilendiren tüm sorunlarda; iş kazaları, OSB yönetiminden kaynaklanan ve OSB-Ticaret Kanununda düzenlenen suçlar, vergi suçlarında, OSB Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri ile OSB Bölge Müdürleri  «yönetici» sıfatlarından dolayı birinci derecede ceza sorumlusu ve kurum olarak OSB’nin ise tazminat sorumluluğu, olduğunu belirtti. Daha sonra Ceza Sorumluluğunun yöneticilerin üzerinden kaldırılması, ceza sorumluluğunun kurumun üzerinden kaldırılması ve tazminat sorumluluğunun OSB’nin üstünden kaldırılması konusunda bilgi verdi. Sunum dosyası ektedir. (Ek 1)
  3. Sunumdan sonra soru cevap bölümünde bölgeler kendi deneyimlerini ve yaşadıkları hukuksal süreçlerle ilgili bilgi verdi. Bölgelerdeki ruhsatsız yapılar, kaçak binaların yıkım sorumluluğu, teftiş raporlarının olumsuzluğu en çok öne çıkan konular oldu.
  4. Toplantının 2. Bölümünde Anadolu OSB hukuk danışmanı Önder Canpolat üretim reform paketi ile ilgili bir sunum yaptı.  Sunumda Üretim Reform Paketinin OSB’ler açısından olumlu ve olumsuz yanlarına ilişkin bilgi verdi. Sunum dosyası ektedir. (Ek 2)