KURUMSAL

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU VE ÜYELERİ OSBLER, DİYARBAKIR OSBYİ ZİYARET ETTİ

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU VE ÜYELERİ OSBLER, DİYARBAKIR OSBYİ ZİYARET ETTİ

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER)  ve Gebze OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başakna Vekili ve İzmir Atatürk OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Dudullu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Önay, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler,  Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi  ve İstanbul Birlik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Telli, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Üyesi ve Bursa Hasanağa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun,  Hukuk Danışmanı Av.Hasan Doğan ve OSBDER Genel Sekreteri Özgü Özkütük  Diyarbakır Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

 

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kuruluna Diyarbakır’da birlikte olmaktan memnun olduklarını belirterek, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Yıldırım, küresel ve ulusal ekonomide günden güne zorlaşan şartlar altında üretim yaparak istihdam yaratmanın kaynak ve cesaret istediği bir dönemden geçildiğini, bu süreçte üreten ve istihdam yaratan OSB’lerin ülke ekonomisindeki önemine değindi.

 

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi ve Diyarbakır’daki yatırım fırsatları hakkında bilgi verdi.

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, Diyarbakır OSB’nin gıda ve tekstil üretimi ile ihracatında Türkiye’de önemli bir konumda olduğuna dikkat çeken Odabaşı, “Diyarbakır OSB olarak özellikle yakın sınır komşularımız başta olmak üzere Ortadoğu ve bu bölgelerden etkilenen ülkelere yönelik ticari ilişki içerisindeyiz. Gıda ve tekstil ürünleri başta olmak üzere sanayi üretiminde de istenilen seviyede olmasa bile hatırı sayılır bir ihracatın olduğunu” söyledi.

Diyarbakır OSB’ye yapılacak yatırım için devletin sağladığı destek ve teşviklere de değinen Odabaşı, “Diyarbakır OSB’de yatırım yaptığınızda; Türkiye’den alacağınız makine ekipman için KDV ödemeyeceksiniz.  Türkiye’ye dışardan makine ekipman getirirseniz Gümrük vergisi ödemeyeceksiniz. Yapacağınız yatırım tutarının yüzde 70’i oranında Kurumlar vergisini ödemeyeceksiniz. Fabrikada çalışan işçilerin sigorta priminin işveren hissesini 12 yıl boyunca devlet ödeyecek. Fabrikada çalışan işçilerin sigorta priminin işçi hissesini 10 yıl boyunca devlet ödeyecek. Fabrikada çalışan işçilerin gelir vergisi stopajını 10 yıl boyunca devlet ödeyecek. Yatırım tutarının yüzde 70’i kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi faizinin 7 puanını devlet size geri ödeyecek. Yatırım yeri yüzde 60 indirimli tahsis edilecek” dedi.