KURUMSAL

Bakan Özlü, OSBDER Yönetim Kurulu ile Düzce Topuk Yaylasında bir araya geldi

Bakan Özlü, OSBDER Yönetim Kurulu ile Düzce Topuk Yaylasında bir araya geldi

Bakan Özlü, OSBDER Yönetim Kurulu ile Düzce Topuk Yaylasında bir araya geldi

 

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER)  Vahit Yıldırım başkanlığında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yü Düzce Topuk Yaylasında ağırladı. Bakanlığın üzerinde çalıştığı Üretim Reform Paketi ile ilgili görüşmelerin yapıldığı toplantıda ayrıca OSB kanununa ilişkin görüş ve öneriler ve Türkiye'nin, 4.0 Sanayi Devrimi'nin ıskalanmaması için yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. OSBDER Başkanı Vahit Yıldırım, üretim paketin hayata geçmesiyle birlikte sanayinin ve OSB’ler adına önemli bir çalışma olacağını ifade etti.

Bakan Özlü’ye, OSBDER’in faaliyetleri ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Yıldırım, “Sanayici için ‘umut veren proje’ olarak niteleyebileceğimiz Üretim Reform Paketi, beraberinde pozitif değişiklikler getirmiştir. Sanayicilere 5 yıl süreyle emlak muafiyeti getirilmesi ve akabinde yüzde 75’lik bir indirime tabi tutulması ve görev sürelerinin 2 yıldan 3 yıla çıkarılması gibi değişikler, OSB camiası adına sevindirici gelişmelerdir. Pakette revizyon önerdiğimiz hususlar da mevcuttur.  Evvela ‘Bakanlığın talimatına uyma’ gibi muğlak terimlerin gözden geçirilmesi gereklidir. OSB organlarının Bakanlık talimatlarına uyma zorunluluğu da bu bağlamda hukuka aykırıdır. OSB’lerin özel hukuk tüzel kişisi olduğu göz önüne alınmalıdır. Ayrıca OSB’lere üyelik zorunluluğu getirilmesi, bağlayıcı bir ödeme (aidat) açısından OSB’lere yük getirecektir. SAĞYAS yapısının tam ve net olmaması özellik ile doluluk oranı yüksek olan OSB lerde ciddi anlamda ekonomik soruna yol açacağı, ayrıca OSB lerde yapı emsal oranlarının mutlaka artırılması gerektiği, savunuldu. OSB sanayicilerinin sorunlarına daha güncel ve reel bir bakışla yapılandırılacak Üretim Reform Paketi’nin, sanayinin geleceğine sunacağı ufka olan inancımız tamdır.” şeklinde konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü’ye çalışmalardan dolayı teşekkür eden Yıldırım, “OSB’ler olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türkiye’nin geleceği  için üretmeye devam edeceğiz” dedi.  

Bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Özlü ise, tüm çalışmalarını iş dünyasıyla istişare ederek hayata geçirmeyi önemsediklerini ifade etti. OSBDER’in Üretim Reform Paketi ile ilgili görüşlerinin kendileri için önemli olduğunu belirten Bakan Özlü, bu paketin amacının OSB’lerin ve yatırımın önündeki tüm engelleri kaldırmak olduğunu vurguladı. Özlü, OSBDER Yönetim Kurulu’na, “Hep birlikte çalışacağız, problemlerimizi birlikte çözeceğiz. Sanayi camiasının önünü açacak çalışmaları sizlerle birlikte yapacağız” mesajını verdi.

Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Yönetim Kurulu Üyeleri Hilmi Uğurtaş, Selim Yirmibeşoğlu, Eyüp Sözdinler, Murat Önay, Şenol Telli de katıldı.